شایعه : AMD در معماری7 نانومتری ZEN 2 قدرت IPC ها را بین 10 تا 15 درصد افزایش خواهد داد!

شایعه : AMD در معماری7 نانومتری ZEN 2 قدرت IPC ها را بین 10 تا 15 درصد افزایش خواهد داد!

 

به تازگی وب سایت Chiphell از طریق ارسال یک پست مدعی شده که ریزمعماری AMD ZEN 2 با فرآیند ساخت 7 نانومتر با پیشرفت های چشمگیری همراه خواهد شد.در طول این سال ها کمپانی AMD با ایجاد یک تناسب در بین تعداد هسته ها و افزایش کارایی چند رشته ای در پردازنده های Ryzen توانست به این موفقیت دست پیداکند، اما در نبرد IPC ها یا همان پردازش های تک هسته ای به علت سرعت پایین تر، تاکنون نتوانسته است در برابر پردازنده های اینتل به خوبی ظاهر شوند.با این حال در طول این سالها AMD تمرکزویژه ای بر روی این قسمت گذاشته و توانسته است  بهبود های زیادی را در این بخش به وجود آورد.

Chiphellمدعی شده مقدار 10 تا 15 درصد پیشرفت میتواند به خوبی درعملکرد خالص تک رشته ای، پردازنده های AMD را به پردازنده های Kaby Lake اینتل نزدیک کند و حتی امکان بالاتر بردن عملکرددر پردازش های چند رشته ای در همان تعداد هسته با همان سرعت کلاک را فراهم کند.

از زمان اضافه شدن قابلیت SMT در پردازنده های AMD ، به نظر میرسد که این پردازنده ها حتی بهتر از پردازنده های Coffee Lake اینتل عمل میکنند.حال تصور کنید AMD این قابلیت رابا بهبود سرعت کلاک هسته به معماری Zen 2 اضافه کند.

با رسیدن AMD به لیتوگرافی 7 نانومتر در معماری ZEN 2 ، تراکم ترانزیستورها تا 1.6 برابر ، سرعت کلاک هسته تا 20 درصد و میزان مصرف انرژی تا 40 درصد بهبود را برای پردازنده های این شرکت در پی خواهند داشت.در پایان وب سایت Chiphell به اضافه شدن یک امکان جدید اشاره دارد.به گفته این وب سایت با این روند امکان افزایش تعداد هسته ها به ازای هر واحد CCX برای AMD فراهم شده است. این یعنی اکنون AMD میتواند به ازای هر واحد CCX تعداد 8 هسته پردازشی در اختیار داشته باشد.لازم به ذکر است که این موضوع هنوز از طرف AMD تایید و یا تکذیب نشده است.

منبع : https://www.lioncomputer.com/

درباره نویسنده

0